Skip to main content
Sponsorer är en fundamental del av många föreningars verksamheter. Att kunna paketera föreningens erbjudanden och kommunicera alla de positiva värden som det innebär att sponsra föreningen är dock alltid inte helt lätt. Här tipsar vi om hur ni kan paketera era sponsorlösningar och på så sätt kanske öka era intäkter.

Guld-/Silver-/Bronssponsor

Partner, Guld- eller Huvudsponsor. Oavsett benämning är detta paket riktat mot företag som verkligen vill ta en stor roll i er förenings verksamhet och på så sätt bidra till er utveckling. Det är av stor vikt att ni skapar en relation som verkligen gynnar båda parter – och gärna också den tredje parten: medlemmen.

Paketet kan innehålla:

 • Synas på match-/tävlingströjan
 • Stor reklamtavla på idrottsplatsen/-hallen
 • Logotyp på hemsidans förstasida
 • Möjlighet att exponera två erbjudanden per år som kommuniceras via föreningens hemsida, sociala medier och i nyhetsbrevet
 • Match-/tävlingssponsor
 • Fem årskort vilket berättigar gratis inträde på föreningens hemmamatcher/tävlingar
 • 5 biljetter till ert företagsnätverk
 • Förtur till paketet ”Reklam matchställ: Representationslag och Ungdomslag”

Denna lösning kan ni sedan skala ner till mindre paket, exempelvis Silver- och Bronspaket.

Nätverkssponsor

Varför inte dra igång ett nätverk för företagen i området? Ni skapar inte bara bra kontakter utan möjliggör för företagen att knyta kontakter (och förhoppningsvis nya kunder/affärer) när ni träffas. Att gå med i nätverket kan också för företagen vara ett första steg in er förening och kanske början på en förhoppningsvis lång relation där ert samarbete kan utvecklas med tiden.

Paketet kan innehålla:

 • Tillgång till ett attraktivt nätverk där ni och dem kan skapa nya kontakter och affärer
 • Årlig kick-off inför säsongen
 • Fyra frukostseminarier (två på våren/två på hösten) med intressanta föreläsare
 • Avslutningsfest på hösten
 • Tre årskort vilka berättigar gratis inträde på föreningens hemmatcher/tävlingar
 • Exponering på företagets hemsida under ”Nätverket”

1922-klubben

När grundades er förening? Om er förening grundades 1922 kan ni till exempel skapa en ”1922-klubb”. Företag och privatpersoner betalar då 1922 kr/år för att vara med i 1922-klubben. Den här sponsorlösningen skapar en symbolisk känsla och ger även mindre företag möjlighet att få ett värde av att sponsra och synas.

Paketet kan innehålla:

 • Sitt namn/företagsnamn på en plakett som syns i föreningslokalen
 • Sitt namn/företagsnamn listat på er hemsida under 1922-klubben
 • Ett årskort vilket ger gratis inträde på föreningens hemmamatcher

Boll-/tävlingssponsor

Ett komplement till de övriga säsongsbetonade paketen kan vara att erbjuda företag att antingen vara ”Bollsponsor” till en specifik match eller ”Tävlingssponsor” till en specifik tävling. Det gör att företagen kan maximera sin synlighet vid ett evenemang som stämmer väl överens med deras verksamhet, riktlinjer och värden. Den här lösningen är perfekt för företag som kanske har en specifik och tidsbegränsad kampanj som de vill uppmärksamma lite extra.

Paketet kan innehålla:

 • Företagsnamnet exponeras i alla nyheter och artiklar rörande den aktuella matchen/tävlingen
 • Företagsnamnet exponeras på förstasidan i match-/tävlingsprogrammet
 • Företaget har möjlighet att berätta om företaget och/eller ett erbjudande som exponeras i match-/tävlingsprogrammet
 • Företaget får möjlighet att sätta upp ett tält på match-/tävlingsdagen och presentera sitt företag

Reklam på match/tävlings- och träningskläder

Reklamytor på föreningens match- och träningskläder ger en bra exponering året runt för det sponsrade företaget – och inte bara på hemmaplan utan också på bortaplan (eller tävlingar). Beroende på företagets verksamhet och er verksamhet kan ni dela upp detta paket i två lösningar:

 • Reklam på representationslaget match-/tävlings- och träningskläder
 • Reklam på alla ungdomslags match-/tävlings- och träningskläder

Vill ni veta mer om hur ni kan tjäna pengar till föreningen? Läs vår tidigare guide för fler smarta sätt att öka föreningens intäkter.